Podziękowanie Prezydenta Miasta Gliwice

Politechnika Śląska otrzymała podziękowania od Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna za bezinteresowne wsparcie Szpitala Miejskiego nr 4 i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Politechnika Śląska od samego początku epidemii angażuje się w działania na rzecz walki z wirusem SARS-CoV-2, wspierając służby medyczne. Na Politechnice Śląskiej powstało wiele urządzeń, których przeznaczeniem jest wspomaganie środowiska medycznego i pozamedycznego w czasie epidemii. W maju podczas uroczystości inaugurującej budowę Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu  odbyła się premiera prototypu robota – „autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych”. Wynalazek pozwoli na dowożenie koniecznych przedmiotów bezpośrednio do łóżka pacjenta, pomiar parametrów życiowych (tj. ciepłoty ciała) oraz komunikację z dyżurką lekarską poprzez zamontowany tablet. Pomocna w zakresie prewencji zakażeń jest również brama odkażająca, która została doceniona w finale międzynarodowego konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE.  Innowacyjność charakteryzuje także respirator RespiSave, umożliwiający monitorowanie pacjenta zdalnie, ale to nie jedyna technologia, która wykorzystuje Internet. Politechnika Śląska we współpracy z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym i kilkunastoma uczelniami i placówkami medycznymi z całej Polski opracowała system CIRCA. Serwis ma na celu wsparcie i przyspieszenie diagnostyki obrazowej COVID-19 w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), na podstawie zdjęć RTG płuc pacjentów.

Podziękowanie Prezydenta Miasta Gliwice