CORNELIA – system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych powiązanych z COVID-19

Naukowcy Politechniki Śląskiej opracowali platformę CORNELIA (ang. Coronavirus Neurological Impairment), umożliwiającą e-mailowe zaproszenie wybranych przez lekarzy osób do udziału w anonimowej ankiecie, dotyczącej ogólnego stanu zdrowia pacjentów z COVID-19 i występowania u nich objawów neurologicznych.

Internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2 został stworzony przez zespół naukowców Katedry Inżynierii i Analizy Eksploracyjnej Danych na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki: Justynę Mikę, Annę Papież, Marcina Pochrzęsta, Joannę Tobiasz oraz Joannę Żyłę, a także developerów z firmy Boldare: Urszulę Augustyniak, Krzysztofa Miczkowskiego, Macieja Papieża, Mateusza Rośka. Prace nad projektem zainicjowała prof. Joanna Polańska, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

– CORNELIA – Coronavirus Neurological Impairment – ma wspierać osoby diagnozowane jako chore na COVID-19, u których pojawiają się zmiany neurologiczne. W niektórych przypadkach obserwuje się zmiany dotyczące regionu mózgu wiążące się z chorobą, a także chwilowe zaburzenia dotyczące lęku, kojarzenia, dlatego poproszono nas o stworzenie aplikacji analizującej je – wyjaśnia prof. Joanna Polańska.

Platforma CORNELIA umożliwia wzięcie udziału wybranych przez lekarza osób w anonimowej ankiecie, w której znajdują się pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjentów i występowania u nich objawów neurologicznych. W części drugiej kwestionariusza została zaimplementowana seria testów psychometrycznych. Ankietyzacja już się rozpoczęła, a pierwsze uzupełnione formularze są zapisywane w bazie danych systemu. Dane pozyskane w trzech turach ankiet zostaną przeanalizowane przez zespół Katedry Inżynierii i Analizy Eksploracyjnej Danych.

Celem projektu jest zweryfikowanie za pomocą metod statystycznych i uczenia maszynowego hipotezy o nasilonym występowaniu zaburzeń neurologicznych i poznawczych w trakcie trwania choroby COVID-19 oraz ocena skali powikłań neurologicznych po jej wyleczeniu.
System CORNELIA powstał z wykorzystaniem technologii C#, .NET Core, PHP, JavaScript, PostgreSQL. Poza wspomnianymi już funkcjonalnościami, czyli e-ankietami oraz w pełni zautomatyzowanym procesem wysyłania zaproszeń, platforma umożliwia zdalny dostęp użytkowników z grupy lekarzy oraz analityków danych do repozytorium.

Projekt CORNELIA został utworzony we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, reprezentowanym przez prof. Jerzego Jaroszewicza, ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, oraz prof. Monikę Adamczyk-Sowę, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.
CORNELIA jest kolejnym projektem, przygotowanym przez naukowców Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, który wspiera personel medyczny w diagnozowaniu wirusa SARS-CoV-2. Wcześniejsze prace obejmowały utworzenie internetowego serwisu wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19 (CIRCA).

Działania naukowców Politechniki Śląskiej mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. W ramach walki z COVID-19 i akcji #PŚpomagamy powstały m.in. projekty: bramy odkażającej, systemu przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, masek i przyłbic ochronnych dla personelu medycznego, komora sterylizacyjna, automatyczny resuscytator oraz urządzenia sprawdzające skuteczność maseczek ochronnych.

Zainteresowanych współpracą z Politechniką Śląską zapraszamy do udziału w akcji „Politechnika przeciw epidemii”.
Naukowcy Politechniki Śląskiej utworzyli internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2