Centrum Wytwarzania Przyrostowego PŚ w walce z epidemią

W Centrum Kształcenia Ustawicznego – filii Politechniki Śląskiej w Rybniku – utworzono Centrum Wytwarzania Przyrostowego (CWP). Znajdujące się w nim drukarki 3D zostały skompletowane przez podmioty i jednostki organizacyjne Politechniki Śląskiej.

Pracownicy, studenci oraz doktoranci Politechniki Śląskiej włączyli się w działania na rzecz walki z koronawirusem. Na szeroką skalę, na wielu wydziałach Uczelni została przeprowadzona akcja produkowania przyłbic i ich elementów z wykorzystaniem technologii druku 3D. Prace nad produkcją elementów ochronnych dla personelu medycznego usprawni także Centrum Wytwarzania Przyrostowego, w którym znajdują się cztery drukarki 3D.

CWP, którego Koordynatorem jest dr inż. Tomasz Stenzel z Katedry Informatyki Przemysłowej Wydziału Inżynierii Materiałowej, zostało zlokalizowane w Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej w Rybniku dzięki wsparciu dr. Zygmunta Łukaszczyka, Dyrektora CKU.

W skompletowaniu sprzętu do Centrum pomogli prof. Tadeusz Wieczorek oraz prof. Albert Smalcerz z Wydziału Inżynierii Materiałowej, prof. Zbigniew Kaczmarczyk i mgr inż. Krzysztof Habelok z Wydziału Elektrycznego, a także firma WWnet. Materiały wykorzystywane do produkcji przyłbic ochronnych dostarczyli prof. Marek Gzik, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej, Adrian Bochenek z firmy WWnet oraz Grzegorz Studziński, Broker Innowacji Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej na bieżąco koordynuje i analizuje możliwości uruchomienia innych aktywności wspierających przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS–CoV-2.

Prace nad integracją drukarek 3D znajdujących się w CWP z lokalną siecią LAN przeprowadzili dr inż. Maciej Sajkowski z Wydziału Elektrycznego oraz mgr Krzysztof Lazaj, Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku. Wsparcia technologicznego udzielili dr inż. Paweł Gradoń z Wydziału Inżynierii Materiałowej oraz mgr inż. Miłosz Chrzan z Wydziału Inżynierii Biomedycznej.

Centrum Wytwarzania Przyrostowego PŚ w walce z epidemią